Nu haver denna dag, Jämförelse av texter: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
Haeffner (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Haeffner (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
Rad 7: | Rad 7: | ||
|1. | |1. | ||
|- | |- | ||
|Alt efter Guds behag || || Nu hafwer thenne dagh | |Alt efter Guds behag || || Nu hafwer thenne dagh, | ||
|- | |- | ||
|Så hafwer thenna dag || || Alt efter Gudz behagh | |Så hafwer thenna dag || || Alt efter Gudz behagh, | ||
|- | |- | ||
|Sin ändtlig ända nått, || || Sin ändtlig ända nått; | |Sin ändtlig ända nått, || || Sin ändtlig ända nått; | ||
Rad 15: | Rad 15: | ||
|Och natten sömnens wän || || Och natten sömnens wän | |Och natten sömnens wän || || Och natten sömnens wän | ||
|- | |- | ||
|Har åter nu igen || || | |Har åter nu igen || || Haar åter nu igen | ||
|- | |- | ||
|I ljusets rum upstått. || || | |I ljusets rum upstått. || || I liusets rum upstådt. | ||
|- | |- | ||
|2. | |2. | ||
|- | |- | ||
|Tu höga Himlamagt, || | |Tu höga Himlamagt, || || O store HErre Gudh | ||
|- | |- | ||
|Som nedre jordens tragt || | |Som nedre jordens tragt || || Hwars röst och stränga Budh | ||
|- | |- | ||
|Med tina himlablosz || | |Med tina himlablosz || || Alt lyda måste här; | ||
|- | |- | ||
|Förandrar underlig || | |Förandrar underlig || || Tu skapte dag och natt | ||
|- | |- | ||
|Sjelf oföränderlig, || | |Sjelf oföränderlig, || || När dagen giör migh matt, | ||
|- | |- | ||
|Wik aldrig tu från osz. || | |Wik aldrig tu från osz. || || Gier natten hwilo kär. | ||
|- | |- | ||
| | | || || O Gudh! migh ej försmå, | ||
|- | |- | ||
| | | || || Låt migh tin nåde fåå, | ||
|- | |- | ||
| | | || || Ty jagh är swagh och trött; | ||
|- | |- | ||
| | | || || Men Satans macht är stoor; | ||
|- | |- | ||
| | | || || Doch tu i högden boor | ||
|- | |- | ||
|Och stänger fastan gård || | | || || Giör at jagh sofwer sött | ||
|3. || || | |||
|- | |||
|Wår ögon gå igen, || || Min ögon slutas til, | |||
|- | |||
|En himmelsk Änglawän || || Tin Ängel blijd och mild | |||
|- | |||
|Förordna tu åstad, || || Förordna tu åstad, | |||
|- | |||
|Som håller trogen wård, || || Som håller trogen wård, | |||
|- | |||
|Och stänger fastan gård || || Och stänger fastan gård | |||
|- | |- | ||
|Omkring wår hwilostad. || | |Omkring wår hwilostad. || || Omkring min hwilostadh | ||
|- | |- | ||
|4. | |4. | ||
|- | |- | ||
|Min kläder klädes af, || | |Min kläder klädes af, || || Min kläder klädas af, | ||
|- | |- | ||
|Min synd, o Gud begraf, || | |Min synd, o Gud begraf, || || Min synd, o Gudh! begraf | ||
|- | |- | ||
|I Christi sidosår: || | |I Christi sidosår: || || I Christi sido-såår; | ||
|- | |- | ||
|Så skall min skröplighet || | |Så skall min skröplighet || || Så skal min skröplighet | ||
|- | |- | ||
|Bli wänd i härlighet, || | |Bli wänd i härlighet, || || Blij wänd i härlighet, | ||
|- | |- | ||
|När jag af jord upstår. || | |När jag af jord upstår. || || När jagh af jord upstår | ||
|- | |- | ||
|5. | |5. | ||
|- | |- | ||
|Hur hjertelig skal jag sen, || | |Hur hjertelig skal jag sen, || || Hur gladlig skal jagh tå | ||
|- | |- | ||
|Från alla synder ren, || | |Från alla synder ren, || || In för titt Ansicht ståå | ||
|- | |- | ||
|Uti en härlig skrud || | |Uti en härlig skrud || || Uthi en härlig skrudh? | ||
|- | |- | ||
|Lofsjunga tig som ock, || | |Lofsjunga tig som ock, || || Och siunga tigh medh frögd, | ||
|- | |- | ||
|Tå jag i synden låg || | |Tå jag i synden låg || || Uthi tin Himmels högd; | ||
|- | |- | ||
|War mig en nådig Gud. || | |War mig en nådig Gud. || || Min Herre och min Gudh! | ||
|} | |} |
Versionen från 2 juni 2023 kl. 19.46
Sång nr 10 i Odae Sveticae | Swedberg 1694 | 1695 | |||
---|---|---|---|---|---|
X Afton-Sång | |||||
1. | |||||
Alt efter Guds behag | Nu hafwer thenne dagh, | ||||
Så hafwer thenna dag | Alt efter Gudz behagh, | ||||
Sin ändtlig ända nått, | Sin ändtlig ända nått; | ||||
Och natten sömnens wän | Och natten sömnens wän | ||||
Har åter nu igen | Haar åter nu igen | ||||
I ljusets rum upstått. | I liusets rum upstådt. | ||||
2. | |||||
Tu höga Himlamagt, | O store HErre Gudh | ||||
Som nedre jordens tragt | Hwars röst och stränga Budh | ||||
Med tina himlablosz | Alt lyda måste här; | ||||
Förandrar underlig | Tu skapte dag och natt | ||||
Sjelf oföränderlig, | När dagen giör migh matt, | ||||
Wik aldrig tu från osz. | Gier natten hwilo kär. | ||||
O Gudh! migh ej försmå, | |||||
Låt migh tin nåde fåå, | |||||
Ty jagh är swagh och trött; | |||||
Men Satans macht är stoor; | |||||
Doch tu i högden boor | |||||
Giör at jagh sofwer sött | 3. | ||||
Wår ögon gå igen, | Min ögon slutas til, | ||||
En himmelsk Änglawän | Tin Ängel blijd och mild | ||||
Förordna tu åstad, | Förordna tu åstad, | ||||
Som håller trogen wård, | Som håller trogen wård, | ||||
Och stänger fastan gård | Och stänger fastan gård | ||||
Omkring wår hwilostad. | Omkring min hwilostadh | ||||
4. | |||||
Min kläder klädes af, | Min kläder klädas af, | ||||
Min synd, o Gud begraf, | Min synd, o Gudh! begraf | ||||
I Christi sidosår: | I Christi sido-såår; | ||||
Så skall min skröplighet | Så skal min skröplighet | ||||
Bli wänd i härlighet, | Blij wänd i härlighet, | ||||
När jag af jord upstår. | När jagh af jord upstår | ||||
5. | |||||
Hur hjertelig skal jag sen, | Hur gladlig skal jagh tå | ||||
Från alla synder ren, | In för titt Ansicht ståå | ||||
Uti en härlig skrud | Uthi en härlig skrudh? | ||||
Lofsjunga tig som ock, | Och siunga tigh medh frögd, | ||||
Tå jag i synden låg | Uthi tin Himmels högd; | ||||
War mig en nådig Gud. | Min Herre och min Gudh! |