O Herre Gud, gör nåd med mig, texter: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
Haeffner (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Haeffner (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
Rad 4: | Rad 4: | ||
! Tyska || 1650 || 1695 || 1819|| Alin || Eklund || 1921 || 1937 || 1986 | ! Tyska || 1650 || 1695 || 1819|| Alin || Eklund || 1921 || 1937 || 1986 | ||
|- | |- | ||
| ty|| 50 || | | ty|| 50 || O HErre Gud giör nådh medh migh || O Herre Gud, gör nåd med mig! || || O Herre Gud barmhärtig var || || || | ||
|- | |- | ||
| || || || || | | || || För then miskund, som är i tigh; || För den misskund, som är i dig || Förlåt mig vad jag brutit har || || || || | ||
|- | |||
| || || Förlåt migh synder mina || Du vill ju hjälpa alla || Fräls mig från syndens våda || || || || | |||
|- | |||
| || || Af stora mildhet tina; || Som dig i nöd åkalla || Från min missgärning två mig väl || || || || | |||
|- | |||
| || || Och för tine barmhertighet || Min nöd är stor: med skräck och kval || Och rena från all nöd min själ || || || || | |||
|- | |||
| || || Twå af min orättferdighet || Jag ser på mina synders tal || Låt än din miskund råda || || || || | |||
|- | |||
| || || Och giör migh reen från synden: || Hvad är, att jag dem gömmer,|| || || || || | |||
|- | |||
| || || Min brist kan jagh besinna || När Du mig ser och dömer? || || || || || | |||
|- | |||
| || || Ty min synd är altijd för migh: || För dig jag syndat, dig, || || || || || | |||
|- | |||
| || || Syndat hafwer jagh allena mot tigh || som ser i mörkret och i hjärtat ner; || || || || || | |||
|- | |||
| || || För tigh hafwer jagh illa gjordt: || Mot dig jag brutit, dig, || || || || || | |||
|- | |||
| || || Men tu blifwer sann uthi tin Ord || hvars lag, Rättfärdige, till domens dag|| || || || || | |||
|- | |||
| || || Och winner tå tu dömes || Ej skall en prick förlora || || || || || | |||
|- | |||
| || || || || || || || || | |||
|- | |||
| || || || || || || || || | |||
|- | |||
| || || || || || || || || | |||
|- | |||
| || || || || || || || || | |||
|- | |||
| || || || || || || || || | |||
|- | |||
| || || || || || || || || | |||
|- | |||
| || || || || || || || || | |||
|- | |||
| || || || || || || || || | |||
|- | |||
| || || |||| || || || || | |||
|- | |||
| || || || || || || || || | |||
|- | |||
| || || || || || || || || | |||
|- | |||
| || || || || || || || || | |||
|} | |} |
Versionen från 29 mars 2024 kl. 13.59
O Herre Gud, gör nåd med mig olika textvarianter
Tyska | 1650 | 1695 | 1819 | Alin | Eklund | 1921 | 1937 | 1986 |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ty | 50 | O HErre Gud giör nådh medh migh | O Herre Gud, gör nåd med mig! | O Herre Gud barmhärtig var | ||||
För then miskund, som är i tigh; | För den misskund, som är i dig | Förlåt mig vad jag brutit har | ||||||
Förlåt migh synder mina | Du vill ju hjälpa alla | Fräls mig från syndens våda | ||||||
Af stora mildhet tina; | Som dig i nöd åkalla | Från min missgärning två mig väl | ||||||
Och för tine barmhertighet | Min nöd är stor: med skräck och kval | Och rena från all nöd min själ | ||||||
Twå af min orättferdighet | Jag ser på mina synders tal | Låt än din miskund råda | ||||||
Och giör migh reen från synden: | Hvad är, att jag dem gömmer, | |||||||
Min brist kan jagh besinna | När Du mig ser och dömer? | |||||||
Ty min synd är altijd för migh: | För dig jag syndat, dig, | |||||||
Syndat hafwer jagh allena mot tigh | som ser i mörkret och i hjärtat ner; | |||||||
För tigh hafwer jagh illa gjordt: | Mot dig jag brutit, dig, | |||||||
Men tu blifwer sann uthi tin Ord | hvars lag, Rättfärdige, till domens dag | |||||||
Och winner tå tu dömes | Ej skall en prick förlora | |||||||