O Herre Gud, gör nåd med mig, texter: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
Haeffner (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Haeffner (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
Rad 4: | Rad 4: | ||
! Tyska || 1650 || 1695 || 1819|| Alin || Eklund || 1921 || 1937 || 1986 | ! Tyska || 1650 || 1695 || 1819|| Alin || Eklund || 1921 || 1937 || 1986 | ||
|- | |- | ||
| | | || s 29 || nr 59 || nr 181 || || || || || | ||
|- | |- | ||
| || || | | ty|| 50 || O HErre Gud giör nådh medh migh || O Herre Gud, gör nåd med mig! | ||
|- | |- | ||
| || || | | || || För then miskund, som är i tigh; || För den misskund, som är i dig | ||
|- | |- | ||
| || || | | || || Förlåt migh synder mina || Du vill ju hjälpa alla | ||
|- | |- | ||
| || || | | || || Af stora mildhet tina; || Som dig i nöd åkalla | ||
|- | |- | ||
| || || Twå af min orättferdighet || Jag ser på mina synders tal | | || || Och för tine barmhertighet || Min nöd är stor: med skräck och kval | ||
|- | |||
| || || Twå af min orättferdighet || Jag ser på mina synders tal | |||
|- | |- | ||
| || || Och giör migh reen från synden: || Hvad är, att jag dem gömmer,|| || || || || | | || || Och giör migh reen från synden: || Hvad är, att jag dem gömmer,|| || || || || | ||
Rad 30: | Rad 32: | ||
| || || Och winner tå tu dömes || Ej skall en prick förlora || || || || || | | || || Och winner tå tu dömes || Ej skall en prick förlora || || || || || | ||
|- | |- | ||
| || || || || || || || || | | || || || || | ||
|} | |||
{| | |||
! Alin || Eklund || 1921 || 1937 || 1986 | |||
|- | |||
| || || O Herre Gud barmhärtig var || || | |||
|- | |||
| || || Förlåt mig vad jag brutit har || || | |||
|- | |||
| || || Fräls mig från syndens våda || || | |||
|- | |||
| || || Från min missgärning två mig väl || || | |||
|- | |||
| || || Och rena från all nöd min själ || || | |||
|- | |||
| || || Låt än din miskund råda || || | |||
|- | |||
| 2 | |||
|- | |||
| || || Jag syndens smitta i mig bär || || | |||
|- | |||
| || || Min synd för mina ögon är || || | |||
|- | |||
| || || Hon dagligen mig följer || || | |||
|- | |||
| || || Du, som till sanning har behag || || | |||
|- | |||
| || || Mig vishet lär, och giv, att jag || || | |||
|- | |||
| || || för dig min skuld ej döljer || || | |||
|- | |||
| || || || || | |||
|- | |- | ||
| || || || || | |||
|- | |- | ||
| || || || || | |||
|- | |- | ||
| || || || || | |||
|- | |- | ||
| || || || || | |||
|- | |- | ||
| || || || || | |||
|- | |- | ||
| || || || || | |||
|- | |- | ||
| || || || || | |||
|- | |- | ||
| || || || || | |||
|- | |- | ||
| || || || || | |||
|- | |- | ||
| || || || || | |||
|- | |- | ||
| || || || || | |||
|} | |} |
Versionen från 29 mars 2024 kl. 14.43
O Herre Gud, gör nåd med mig olika textvarianter
Tyska | 1650 | 1695 | 1819 | Alin | Eklund | 1921 | 1937 | 1986 |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
s 29 | nr 59 | nr 181 | ||||||
ty | 50 | O HErre Gud giör nådh medh migh | O Herre Gud, gör nåd med mig! | |||||
För then miskund, som är i tigh; | För den misskund, som är i dig | |||||||
Förlåt migh synder mina | Du vill ju hjälpa alla | |||||||
Af stora mildhet tina; | Som dig i nöd åkalla | |||||||
Och för tine barmhertighet | Min nöd är stor: med skräck och kval | |||||||
Twå af min orättferdighet | Jag ser på mina synders tal | |||||||
Och giör migh reen från synden: | Hvad är, att jag dem gömmer, | |||||||
Min brist kan jagh besinna | När Du mig ser och dömer? | |||||||
Ty min synd är altijd för migh: | För dig jag syndat, dig, | |||||||
Syndat hafwer jagh allena mot tigh | som ser i mörkret och i hjärtat ner; | |||||||
För tigh hafwer jagh illa gjordt: | Mot dig jag brutit, dig, hvars lag, | |||||||
Men tu blifwer sann uthi tin Ord | Rättfärdige, till domens dag | |||||||
Och winner tå tu dömes | Ej skall en prick förlora | |||||||
Alin | Eklund | 1921 | 1937 | 1986 |
---|---|---|---|---|
O Herre Gud barmhärtig var | ||||
Förlåt mig vad jag brutit har | ||||
Fräls mig från syndens våda | ||||
Från min missgärning två mig väl | ||||
Och rena från all nöd min själ | ||||
Låt än din miskund råda | ||||
2 | ||||
Jag syndens smitta i mig bär | ||||
Min synd för mina ögon är | ||||
Hon dagligen mig följer | ||||
Du, som till sanning har behag | ||||
Mig vishet lär, och giv, att jag | ||||
för dig min skuld ej döljer | ||||